Asymetrie velkých příběhů

Roman Pichlík
dagblog
Published in
3 min readJun 17, 2019

--

Mrzí mě, že jsem se před pár dny nevrátil k 75. výročí vylodění v Normandii. Úspěch v Den D, ostatně jako plno jiných událostí, dnes považujeme za něco zcela automatického a nepřipouštíme si, že se kolo dějin mohlo otočit jiným směrem. Pokude tedy pomineme knihy z žánru alternativní historie. Nic by nebylo vzdálenější pravdě, protože i během Dne D byly momenty kdy se mohla celá invaze zhatit. Miliony lidí pracujících na nebo proti ní, stovky tisíc bojujících vojáků na jedné či druhé straně, tisíce ve vyloďovacích plavidlech mířících rozbouřeným mořem k pobřeží Francie, stovky bojujících na plážích a potom hrstka, která překlopila výsledek na stranu spojenců. Tahle asymetrie mě nikdy nepřestane fascinovat, stejně jako mě nepřestanou fascinovat příběhy konkrétních lidí a jejich činů, které nakonec rozhodly.

Moje poučení a hledání historických paralel by znělo, nikdy za žádných okolností nepodceňujte přínos a sílu jednotlivce bez ohledu na velikost události. Často bychom na to mohli zapomenout a platí to pro jakoukoliv naší činnost. Den D má mnoho lidí spojeno se seriálem Bratrstvo neohrožených podle stejnojmenné knihy Stephen Ambrose, na plážích a vnitrozemí Normandie ovšem bojovaly další národnosti, Kanaďané na pláži Juno, Britové na pláži Sword . A právě z pláže Sword jsem vybral jeden příběh.

75 let uplynulo od úspěšného útoku na Reinharda Heydricha, toho času třetího muže Říše, československými parašutisty. Příběh statečného boje v Resslově ulici je dostatečné známý. Celá operace by se nemohla uskutečnit bez podpory domácího odboje. Pokaždé když jedu do Dejvic kolem Prašného mostu vzpomenu si na Tři krále a odbojovou skupinu Obrana národa. U Prašné brány padl v přestřelce s gestapem jeden ze tří králů Václav Morávek, několikrát se mu úspěšně podařilo prostřílet z obklíčení. U Prašného mostu toho dne definitivně zhasla šťastná hvězda muže, který kreslil koně, věřil v Boha a své pistole.

Příběh Commandos a československých parašutistů spojuje nepřímo osoba Winstona Churchilla. Byl to právě čerstvý ministerský, který po těžkém debaklu u Dunkerque vyhlásil akci “zapalte Evropu”, která dala vzniknout prvním speciálním jednotkám, které měly neočekávaně udeřit hluboko v týlu nepřítele a pak zmizet. To že se jim to dařilo nad míru dobře dokládá i nechvalně známý rozkaz Hitlera

Ode dneška budou všichni příslušníci tzv. Commandos jednotek, útočící na německé jednotky v Evropě a v Africe, vyhlazeni do posledního muže. Tento rozkaz musí být splněn, ať již to budou vojáci v uniformě nebo sabotéři, s nebo beze zbraně, a ať bojují nebo se snaží utéct, stejně tak, ať zahájí akci z paluby lodě, letadla nebo seskočí padákem. I když tito jedinci budou odhaleni a budou se chtít vzdát, tak bez slitováni nikoho nebrat do zajetí.

Bojujícím Čechoslovákům se stejného zacházení dostalo i bez tohoto rozkazu, protože jako občané Protektorátu byli automaticky pokládáni za vlastizrádce. Zajetí se rovnalo rozsudku smrti…

Abych nekončil úplně morbidně, předkládám váženému čtenáři seznam velkých příběhů.

  • Dva proti Říši či v audioverzi, historický román Jiřího Šulce o útoku na Heydricha
  • Válečnící, čtrnáct příběhů výjimečně odvážných a zanícených bojovníků odehrávajících se na pozadí odlišné logiky a technologie stejného počtu velmi odlišných válek od Maxe Hastingse
  • Sestřelen, audioverze příběhu legendárního stíhacího pilota Františka Fajtla
  • Nejenom vojenské Příběhy skutečné odvahy od Beara Gryllse
  • No a v neposlední řadě Faktor Churchill, příběh Winstona Churchilla

Mimochodem, víte Co má společného voják blátošlap s vývojářem lopatou? Mějte fajn dobrý začátek týdne a pokud chcete moje newslettery dostávat pravidelně, stačí kliknout na tlačítko Follow na dagblog.cz. Jejich archív najdete zde.

--

--

software developer, kitesurfer, ironman, coffee & books lover, blogger, podcaster, speaker. @czpodcast, dagblog.cz, @_dagi